




Weekendtur til det smukke Silkeborg
lør. 30. maj
|Dalgården
Kom med på en herlig weekendtur i det grønne med tid til hygge, sjove aktiviteter og nærvær i naturen. Lørdag formiddag til søndag formiddag med mulighed for samkørsel fra Aarhus.


Tid & sted
30. maj 2026, 10.00 – 31. maj 2026, 10.00
Dalgården, Molleruplundvej 9, 8600 Silkeborg, Denmark
Om turen
Kom med på en herlig weekendtur til Dalgården ved Silkeborg med temaet "Lejrtur uden børn" :)
Det overordnede tema for turen er hygge og sjov i naturen, og der vil både være planlagte aktiviteter og planlagt fritid til at gøre, hvad man har lyst til i det grønne.
Overnatning foregår i telte eller hængekøjer, som vi slår op, lige når vi ankommer. Hvis du ikke har et telt eller en hængekøje selv, så giv lige lyd, så vi ved hvor mange, vi skal tage med til.
Program
Når vi ankommer lørdag formiddag, starter vi med at slå vores telte op, så vi har styr på vores rede :)
Derefter har vi et skønt program, hvor vi skal ud og lege, lære nyt om naturen og generelt nyde samværet om de gode aktiviteter. Aktivitetsudbuddet afhænger lidt af, hvor mange deltager vi får med, og hvordan vejret lige arter sig, men vi vil meget gerne:
Sankning
Snit
Mad over bål
Højskolesang
Stjernekiggeri
Bueskydning
Tømmerflåde
Indianer-liste-tur: Naturen gennem jægerens øjne
Vi deles om de praktiske opgaver og er fælles om tjanserne, så alle får en god tur.
Søndag: Vi spiser en hyggelig morgenmad sammen og pakker lejren ned. Afgang fra Dalgården kl. 10-ish.
Praktisk info:
Lejren ligger på privat grund ved en rustik shelter med vandpost, et hyggeligt muldtoilet og ægte Nak&Æd udekøkken.
Mødested: Dalgården, Molleruplundvej 9, 8600 Silkeborg kl. 10:00.
GRATIS PARKERING i gården, hehe :D
https://maps.app.goo.gl/Ntocm2BEQ6ChDnFW9
Pris: 150kr. (inkluderer alle måltider. Samkørsel deler udgifter til brændstof)
Max: 20 deltagere
Madvaner: Der vil være vegetariske muligheder ved alle måltider. Har du andre behov, bedes du række ud, før du booker billet, så vi kan finde en løsning sammen. Alle er velkomne!
Værter: Thomas, Emily, David (og hunden Max)
Pakkeliste til 1 døgn:
Sovegrej:
Telt
Sovepose
Liggeunderlag
Hovedpude
Ørepropper
Tandbørste og tandpasta
Varme sokker
Tøj:
Ét sæt skiftetøj
Overtøj efter vejret (evt. varm trøje + regntøj)
Badetøj
Grej:
Rygsæk
Drikkedunk
Pandelampe
Håndklæde
Evt.:
Personlig medicin
Myggespray
Fredagssnoller til deling 😛
**Deltagelse på eget ansvar.
Billetter
For alle
Find selv frem eller kør med os andre i rutebilen fra Aarhus (busbilletten skal du selv betale)
Sale ended150,00 kr.
Moms included
150,00 kr.
Moms included











